Zawody MMA

MMA, czyli inaczej Mixed Martial Arts, to skrót, który oznacza dyscyplinę sportową, która w dosłownym tłumaczeniu odnosi się do mieszanych sztuk i sportów walki.

MMA WARSZAWA

Za kolebkę MMA można przyjąć antyczny pankration, który bazował na różnego rodzaju technikach i ciosach, które wykorzystywane były chociażby w pięściarstwie i zapasach. Co więcej, sam pankration również stanowił odrębną dyscyplinę olimpijską.

MMA obecnie

To, w jakiej formie dziś uprawiany jest ten sport, wynika z faktu, że obecny obraz MMA ukształtował się ostatecznie z dwóch zupełnie odmiennych nurtów. Pierwszym z nich są brazylijskie imprezy określane mianem vale tudo, których to początki datuje się już na lata 20. XX wieku. Drugim źródłem inspiracji do rozwoju MAM są natomiast japońskie zawody znane jako kakutougi, które to odbywały się w latach 70.

mma-warszawa

Termin MMA

Ten specyficzny termin (Mixed Martial Arts) po raz pierwszy został użyty 1993 roku i to przez jednego z dziennikarzy, który relacjonował galę federacji UFC. Duża popularność tego sportu sprawiła, że same turnieje MMA (mieszanych sztuk walki) nie ominęły również Polski (np. MMA Warszawa).

MMA w Polsce

Pierwsze działania, które miały na celu wdrożenie tej dyscypliny do naszego kraju przypadają na rok 2000. Wówczas niejaki Karol Matuszczak zorganizował „Mistrzostwa Polski w Walce Wolnej”, w której to sam organizator zmierzył się z Tomaszem Jamrozem. Wówczas jednak walka ta nie została jeszcze uznawana za rasową walkę w konwencji MMA, a to ze względu na bardzo ograniczone zasady. Niespełna 2 lata później, kolejny zawodnik, Mirosław Okniński, ponownie zorganizował wydarzenie, które uznawane jest za historyczne, czyli pierwszą walkę mieszanych sztuk walki w Polsce. Tym razem w walkach wykorzystano klasyczny regulamin. W starciu tym wzięli udział Temistokles Teresiewicz oraz Grzegorz Jakubowski, których to mecz zakończył się remisem (walka trwała przeszło 45 minut). W roku 2004 miała miejsce pierwsza gala KSW, uważana za największą Polską imprezę MMA.

Napisano w Bez kategorii