System alarmowy – gwarancja spokoju i bezpieczeństwa

Każdy z nas zna uczucie niepokoju, które towarzyszy nam, kiedy na dłużej opuszczamy nasz dom. Czy po powrocie zastaniemy dom w takim stanie, w jakim go zostawiliśmy? Jak zabezpieczyć się przed ewentualnym włamaniem?

Systemy alarmowe – dlaczego warto?

Domy jednorodzinne, szczególnie te na obrzeżach miast oraz mieszkania na parterze są najczęściej wybierane przez włamywaczy. Włamania mają miejsce najczęściej w godzinach między 15 a 16- zimą i jesienią na zewnątrz robi się już w tych godzinach szaro, a właściciele mieszkania zwykle jeszcze są w pracy. Statystyki wykrywalności przestępstw nie są pocieszające- złapany zostaje co trzecia osoba, która włamała się do domu jednorodzinnego i co czwarta, która dokonała włamania do mieszkania. Mimo to tylko 6% Polaków posiada w swoich miejscach zamieszkania systemy alarmowe – a mogą one skutecznie odstraszyć potencjalnych włamywaczy.

Z czego składają się systemy alarmowe?

Podstawowe elementy systemów alarmowych to:

  • centrala alarmowa – ,,mózg’’ systemu alarmowego, trafiają do niej sygnały ze wszystkich czujek, zbiera je, analizuje i archiwizuje, steruje także urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak zamki czy oświetlenie.
  • urządzenie sterujące – służy do sterowania systemem alarmowym, można za jego pomocą uzbroić lub rozbroić system, sprawdzić jego stan i programować centralę alarmową.
  • czujki ruchu- najczęściej są to pasywne czujki podczerwieni. Taka czujka analizuje zmiany natężenia promieniowania podczerwonego- jeśli w pomieszczeniu coś się poruszy, czujka to wykryje.
  • sygnalizator optyczno-akustyczny – mogą być montowane zewnętrznie lub wewnętrznie. Zwykle emitują światło i głośne dźwięki, informujące o obecności intruza na posesji.

Bardziej zaawansowane systemy alarmowe

Systemy alarmowe możemy rozbudowywać o bardziej zaawansowane elementy. Jeśli na przykład posiadamy zwierzęta, możemy zaopatrzyć się w czujnik, który będzie ignorował ich obecność- dzięki temu alarm nie będzie uruchamiany bez potrzeby przez naszego zwierzaka. Możemy do naszego systemu podpiąć również czujniki, które poinformują nas o stłuczeniu szyby, czujniki otwarcia, które aktywują się przy otwieraniu okien lub drzwi lub czujniki udarowe, które wykrywają drgania podłoża. Warto zintegrować nasz system alarmowy z monitoringiem oraz włączyć funkcję informowania właścicieli za pomocą smsów lub powiadomień push o ruchu na posesji. Systemy alarmowe można rozbudować także o czujniki niezwiązane z włamaniem- na przykład zalania wodą, gazu lub czadu.

Napisano w Dom